VYSVETLENIE ČO JE DIRECT TO FOIL | PROCES DTF TLAČE

Tlačiarenský priemysel zaznamenal v poslednom čase rýchly rast prevratnej technológie, pričom stále viac organizácií prechádza na tlačiarne DTF.

Použitie DTF vám umožňuje získať jednoduchosť, pohodlie a konzistentnosť výkonu potlače so širokou škálou farieb a vysokou výdržou. Okrem toho sú tlačiarne DTF teraz spoľahlivým a nákladovo efektívnym strojom na vlastnenie z dôvodu relatívne nízkych vstupných nákladov.

Poďme teda zistiť čo pre vás DTF prináša oproti aj iným technológiám.

Čo je "Direct to Foil" proces?

V preklade by sa dozvedeli že to je potlač priamo na fóliu čo je vlastne aj pravda ale presnejšie DTF je proces, ktorý prenáša vytlačené transfery na textil alebo iné substráty pomocou mechanizmu tepelného lisu. Na rozdiel od metódy DTG, ktorá funguje iba na bavlnených látkach, metóda Printer DTF môže pracovať na rôznych materiáloch a textíliách ako bavlna, polyester, nilon, spandex, elastan, flis, softschell,....

Čo sú to DTF tlačiarne?

Ako už názov napovedá, tlačiareň priamo na špeciálny film ktorá vám umožňuje vytlačiť dizajn na film a preniesť ho priamo na určený povrch, napríklad textil. Hlavným dôvodom, prečo sa tlačiareň DTF dostáva do popredia, je voľnosť a flexibilita, ktorú vám dáva pri výbere takmer akéhokoľvek povrchu na tlač.
Technológia tlačiarne DTF vám umožní jednoducho tlačiť na bavlnu, polyester, syntetiku alebo hodváb bez akýchkoľvek problémov. Tlačiarne DTF navyše dokážu pracovať na tmavej aj bielej tkanine bez toho, aby museli tlačiť na drahý papier A & B alebo „vyšipovať“ rezaný flex a iné časovo náročné technológie.

Ako funguje tlačiareň DTF?

Najväčšie plus je že implementácia DTF tlačiarne vo vašej tlačiarni si nevyžaduje žiadne veľké investície ako pri iných technológiách ktoré sa kvalitovo ani nevyrovnajú. Či už ste v tlačiarenskom biznise nováčik, alebo si chcete zaobstarať svoju DTF tlač na rozšírenie svojho podnikania, bližší pohľad na tieto tlačiarne stojí za váš čas.
Tlačiarne so špeciálnou úpravou DTF sa zvyčajne dodávajú s viacerými farebnými zásobníkmi atramentu. Tieto zásobníky umožňujú tlačiarňam pohodlnú obsluhu pomocou nastavení CMYK+WW. Atramenty pre tlačiarne DTF sú špeciálne navrhnuté na použitie s týmto procesom.
Proces DTF navyše eliminoval použitie valcov, penetrácií alebo rezania ktoré predtým spôsobovali pri iných technológiách nočné mory… Tlačiareň tlačí naraz CMYK aj podkladovú bielu čím je eliminované zarovnanie vrstiev a tým pádom je výtlačok vždy 100%ný. Ak teda hľadáte technológiu tlače s bezchybnými finálnymi výtlačkami, ktoré presne vystihujú požadovaný obrázok, DTF je určite tou správnou voľbou.

ČO VŠETKO JE POTREBNÉ PRE DTF??

Fólie pre DTF tlač

DTF tlačiareň používa PET fólie, pretože sa líšia od tých, ktoré sa používajú pri sieťotlači. PET fólie majú hrúbku približne 0,75 mm, vďaka čomu majú lepšie prenosové vlastnosti. Tieto fólie sú na trhu známe aj ako prenosové fólie DTF.

Môžete ich nájsť ako rezané listy na použitie v malom meradle A4/A3 alebo ako rolky pre malé aj veľké komerčné zariadenia. Existujú dve klasifikácie PET filmov na základe teploty. Ide o fólie odlupovateľné za studena a fólie s odlupovaním za tepla.

DTF atramenty pre tlačiarne

Atramenty používané v tlačiarni DTF sú jedinečné pigmenty navrhnuté vo farbách azúrová, žltá, purpurová, biela a čierna. Biely atrament tvorí základ vašej tlače a plní funkciu tkzv. block-out, zatiaľ čo farebný pigment vytlačí dizajn na film.

Tavné lepidlo v prášku

Tlačový prášok Direct to Film je biely granulovaný produkt a funguje ako lepiaci materiál. To pomáha viazať farebné pigmenty pri tranfery na povrch, na ktorý tlačíte. 

Softvér pre tlačiareň DTF

Softvér je neoddeliteľnou súčasťou tlačiarní DTF. Je to preto, že softvér ovplyvňuje hlavne kvalitu tlače, tlačové charakteristiky atramentov a konečný výkon tlače. Na tlač DTF budete potrebovať špecializovaný softvér RIP na spracovanie bielej a CMYK farieb ktorým disponujeme.

Je samozrejme nevyhnutné mať tento RIP aj nastavený a odladený farebnosťou, pretože softvér riadi profilovanie farieb, veľkosti kvapiek, hladiny atramentu a niekoľko kritických faktorov, ktoré prispievajú ku kvalite tlače. Samozrejme tieto nastavenia dodávame ku každej tlačiarni, tým pádom vieme garantovať fotografickú kvalitu tlače.

Výhody a nevýhody tlačiarne DTF

Oplatí sa teda investovať do tlačiarne Direct-to-Film? Najprv sa pozrime na prednosti a nedostatky tohto výnimočného technologického pokroku v polygrafickom priemysle.

VÝHODY

  • Nevyžaduje žiadnu predúpravu
  • Nízka cena potlače
  • Môžete ho použiť na takmer akýkoľvek materiál alebo látku
  • Materiál, na ktorý je vytlačený, bude pri dotyku stále cítiť jemný dotyk.
  • Po potlači bude látka vykazovať vynikajúcu odolnosť voči praniu.
  • Tento proces je menej únavný a rýchlejší ako iné metódy tlače, ako je DTG, FLEX, atď.

NEVÝHODY

  • Nevieme o nich ?

Sledujte nás na Facebooku